Դասարանական առաջադրանքներ
1․ Համեմատի՛ր։


2․ Թվերը դասավորիր
աճման կարգով․

1/143, 1/142, 1/24, 1/16, 1/14
3․ 8400լ տարողությամբ երկու ջրավազաններից լցված են առաջինի մասը և երկրորդի
մասը։ Ջրավազաններից որու՞մ ավելի շատ ջուր կա։ Որքա՞ն է նրանցում եղած ջրի քանակների տարբերությունը։
8400 : 4 = 2100
8400 : 5 = 1680
2100 – 1680 = 420
4․ Ջրավազանում կար 1250լ ջուր, որը կազմում է նրա տարողության մասը։ Որքա՞ն է այդ ջրավազանի տարողությամբ։
1250 x 4 = 5000
5․ Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը։
4938 + 2142 = 7070
2014 = 3535 – 1521
6․ Ավտեմեքենան առաջին օրը գնաց 80կմ/ժ արագությամբ 5ժ, իսկ երկրորդ օրը՝ 85կմ/ժ արագությամբ 3ժ։ Որքա՞ն ճանապարհ անցավ ավտոմեքենան այդ երկու օրում։
5 x 80 = 400
85 x 3 = 255
255 + 400 = 655
7․ Շախմատի խմբակում կա 11 տղա և 5 աղջիկ: Ամեն ամիս խմբակին միանում է 1 տղա և 3 աղջիկ: Քանի՞ ամիս անց խմբակում տղաների և աղջիկների քանակը կհավասարվի: 3
8․Ջրավազանում ջուր կարող է լցվել 2 խողովակներից: Առաջին խողովակով մեկ ժամում լցվում է 120լ ջուր, իսկ երկրորդով՝ 140լ: Քանի՞ լիտր ջուր կլցվի ջրավազանում 5 ժամվա ընթացքում, եթե խողովակները միաժամանակ բացվեն:
120 x 5 = 600
140 x 5 = 700
700 + 600 = 1300լ
Տնային առաջադրանքներ
1․ Համեմատի՛ր։



2․ Թվերը դասավորիր
նվազման կարգով

1/8, 1/9, 1/12, 1/16, 1/216, 1/220
3․ Մարդատար ավտոմեքենան 1 ժամում անցավ 240կմ երկարությամբ ճանապարհի մասը, իսկ բեռնատարը՝
մասը։ Ավտոմեքենաներից ո՞րն է 1 ժամում ավելի շատ ճանապարհ անցել։ Քանի՞ կիլոմետր ճանապարհ դեռ պիտի անցնի նրանցից յուրաքանչյուրը։
240 : 3 = 80
240 : 4 = 60
1/3 >1/4
240 – 80 = 160 240 – 60 = 180
4․ Ջրավազանում կար 2400լ ջուր, որը կազմում է նրա տարողության մասը։ Դեռ որքա՞ն ջուր կարելի է լցնել այդ ջրավազանը։
2400 : 3 = 800
2400 – 800 = 1600
5․ Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը։
21021 = 18018 + 3003
40845 – 8507 = 32328
6․ Երբ Հայկն իր գումարից 150դրամ տվեց Արային և 250դրամ՝ Գագիկին, նրանց ունեցած գումարները հավասարվեցին։ Որքա՞ն դրամ ուներ տղաներից յուրաքանչյուրը, եթե նրանք միասին ունեին 2400դրամ։ 2400 : 2 = 1200
1200 – 150 = 1050
1200 – 250 = 950